İletişim

Asmalımescit Mah. Meşrutiyet Cad. Ravanda İş Merkezi, Zemin Kat, Beyoğlu/İSTANBUL

Sık Sorulan Sorular

Kitabevine neden gelelim?

Encore Kitabevi düşünen, düşünmenin ve öğrenmenin etkili bir araç olduğuna inanan insanlar için İstanbul’un merkezinde bir alan açar. Zizek’ten alıntıyalım: Lenin’e dair meşhur bir Sovyet fıkrasını akla getiriyor bu. Sosyalizm döneminde Lenin’in gençlere tavsiyesi, ne yapmaları gerektiği sorusuna cevabı “Öğrenin, öğrenin ve öğrenin”di. Bu her zaman zikredilir ve okul duvarlarına asılırdı. Fıkra şöyle: Marx, Engels ve Lenin’e bir eş mi yoksa metres mi tercih ettikleri sorulur. Tahmin edileceği üzere, özel meselelerde biraz muhafazakar olan Marx “Eş!” diye cevap verir. Daha ziyade bir bon vivant olan Engels ise metresi seçer. Lenin ise herkesi şaşırtarak “İkisi birden!” der. Neden? Sert devrimci imajının ardında dekadan bir jouisseur mu vardır? Hayır – Lenin şöyle açıklar: “Böylece eşime metresime gittiğimi ve metresime de eşimle birlikte olmak zorunda olduğumu söyleyebilirim…” “Peki sonra ne yaparsın?” “Issız bir yere gider öğrenir, öğrenir ve öğrenirim.” 1914 felaketinden sonra Lenin’in yaptığı tam olarak bu değil miydi? İsviçre’de ıssız bir yere inzivaya çekilmiş ve “öğrenmiş, öğrenmiş, öğrenmişti,” Hegel mantığını okumuştu. Ve kendimizi medyatik şiddet görüntülerinin bombardımanı altında buluğumuz günümüzde yapmamız gereken de budur. Bu şiddete neyin yol açtığını “öğrenmemiz, öğrenmemiz ve öğrenmemiz” gerekiyor. İşte Kitabevi sizin için bu ıssız yer.

Kitabevine nasıl gidebilirim?

Kitabevi Galatasaray meydanındaki Galatasaray Lisesi ile Britanya Konsolosluğu binası arasından uzayan Meşrutiyet Caddesindeki St. Helena şapelinin tam karşısında bulunmaktadır. Taksim ve Şişhane Metro İstasyonuna yürüme mesafesindedir.

Nasıl bir kitabevisiniz?

Encore psikanaliz ve felsefe üzerine Türkçede basılı tüm kitapları bulundurmaya çalışan ve bu konular üzerine araştırma yapanlara öneriler sunabilen bir kitabevidir.

encorekitap@gmail.com

Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bize yazabilirsiniz.